• Historia szkoły

        •    Początki funkcjonowania szkoły podstawowej to wczesny okres powojenny (rok 1945 lub 1946). Budynek, w którym prowadzono nauczanie był drewniany. Przywieziony został z terenu obecnych Mazur w elementach i zmontowany na placu szkolnym.

              

             Nowy budynek murowany oddany został do użytku w roku 1965. Jego zewnętrzny wygląd przez długi okres czasu nie ulegał zmianie. Dopiero w pierwszych latach XXI wieku rozpoczęto większe inwestycje. Zainstalowano ogrzewanie olejowe, wykonano kapitalny remont łazienek, wymieniono stolarkę okienną, podłogi w klasach i na korytarzach oraz ogrodzenie terenu szkolnego.

           


           

             Kojelni dyrektorzy szkoły w Duczyminie:

          • Adam Krzykowski
          • Lucjan Goździewski
          • Alojzy Krukowski
          • Maria Krukowska
          • Piotr Umiński
          • Ryszard Bruździak
          • Emilia Erynk
          • Marianna Chmielińska
          • obecnie: Izabela Ewa Strzelecka



           

             Rozbudowa szkoły i otwarcie sali gimnastycznej

             21 marca 2012 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowej sali gimnastycznej. Nasza szkoła powiększyła się nie tylko o salę gimnastyczną, lecz także o nowe klasy, gabinet dyrektora oraz pokój nauczycielski. Cała inwestycja była możliwa dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego WM, do którego Gmina Chorzele złożyła projekt w 2009 roku.

             Na uroczystość przybyli m. in. starosta przasnyski Zenon Szczepankowski, obecna burmistrz miasta i gminy Chorzele Beata Szczepankowska, jej poprzednik na tym stanowisku Wojciech Kobyliński, a także radna sejmiku mazowieckiego Wiesława Krawczyk. Nie zabrakło również radnych z terenu miasta i gminy Chorzele, dyrektorów szkół oraz emerytowanych nauczycieli.

             Pierwszym punktem uroczystości była msza święta, którą celebrował proboszcz naszej parafii ks. Ireneusz Żórawski. Następnie głos zabrała pani dyrektor Zespołu Szkół Izabela Strzelecka, która powitała zaproszonych gości i przedstawiła pokrótce historię szkoły i ostatniej inwestycji. Najważniejszym punktem części oficjalnej było przecięcie wstęgi, w której wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i samorządu szkolnego. Akt ten potwierdził, że nowa inwestycja z terenu gminy Chorzele dobiegła szczęśliwego końca. W dalszej części uroczystości uczniowie przedstawili urozmaicony program artystyczny, w którym oczywiście przeważały elementy sportowe. Na zakończenie, przybyli goście, obdarowali szkołę rozmaitymi podarkami.


           

              Nadanie szkole imienia Ojca Honoriusza Kowalczyka

             11 czerwca 2013 roku był dniem szczególnym w historii naszej szkoły - nadano imię i przekazano sztandar Publicznej Szkole Podstawowej i Publicznemu Gimnazjum w Duczyminie. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Duczyminie, odprawioną przez Ojca Michała Paca, przeora zakonu dominikanów w Poznaniu. Podczas liturgii miało miejsce poświęcenie sztandaru.

             Po mszy świętej uczestnicy uroczystości przybyli do budynku szkoły. Dyrektor Izabela Strzelecka powitała zaproszonych gości. Następnie przewodniczący Rady Miejskiej pan Dariusz Brzezicki odczytał uchwałę Rady Miejskiej w Chorzelach o nadaniu imienia Ojca Honoriusza Kowalczyka Publicznej Szkole Podstawowej i Publicznemu Gimnazjum w Duczyminie. Dyrektor szkoły odebrała akt i podziękowała w imieniu całej społeczności szkolnej. Po czym umocowano na drzewcu sztandaru pamiątkowe gwoździe.

             Przedstawiciele Rady Rodziców przekazali sztandar dyrektor Izabeli Strzeleckiej, a ona szkolnemu pocztowi sztandarowemu. Uczniowie obiecali dbać o niego, sumiennie wypełniać swoje obowiązki, być godnymi reprezentantami szkoły. Poczet sztandarowy zaprezentował sztandar i uczniowie złożyli ślubowanie. Odśpiewano hymn szkoły, poświęcono i odsłonięto pamiątkową tablicę ufundowaną przez społeczność szkolną i Fundację imienia Ojca Honoriusza Kowalczyka.

             W części artystycznej uczniowie przybliżyli zebranym sylwetkę patrona - ojca Honoriusza i czasy, w których żył.